Bądź dobrym słuchaczem

Bycie dobrym słuchaczem to jeden z najpewniejszych sposobów na udane randki internetowe oraz randki, na jakie umawiamy się w realu. Jest to jednak umiejętność, która jest znacznie bardziej wymagająca, niż nam może się wydawać.

Dobry słuchacz to słuchacz aktywny

Portale randkowe pozwalają nam bardzo skutecznie trenować umiejętności dobrego słuchacza, ponieważ w naturalny sposób skupiają się właśnie na konwersacji. Najważniejsze w słuchaniu jest to, by nie myśleć co za chwilę powiemy i nie czekać na swoją kolej. Rozmowa to nie “przebijanie piłeczki”, za którą dostaje się punkty. Jest to sposób na nawiązanie nici porozumienia, co możliwe jest tylko przy odpowiednim uczestnictwie w niej.

Dobre słuchanie to rozumienie tego, co mówi do nas druga osoba. Jeśli czegoś nie rozumiemy, możemy nawet przerwać i dopytać. Jest to lepsze niż uśmiechanie się i potakiwanie, chociaż akurat jest to jedna z technik dobrego słuchania. Musimy bowiem pamiętać, że rozmowa to nie jest debata. Nie polega na tym, by zbijać argumenty przeciwnika.

Warto jest też w czasie rozmowy zaznaczać że słuchamy, czyli wtrącać od czasu do czasu małe pytanie, jakiś wykrzyknik lub dowolną inną reakcje na to, co zostało powiedziane. Nie można zwyczajnie siedzieć, słuchać i wpatrywać się w drugą osobę.

Dodaj komentarz