Internauta wymienia pieniądze

Już niemal w trzeciej dekadzie XXI wieku po prostu nie wypada robić niektórych rzeczy inaczej niż poprzez Internet. Rozwijająca się cyfryzacja, która pochłania ostatnio nawet bardzo oporne w stosunku do niej urzędy, staje się nie tyle dominującym trendem, modą czy kierunkiem  zmian, co po prostu oczywistą oczywistością. Powoli oczywisty staje się też fakt wymieniania pieniędzy przez Internet.

400 000 użytkowników

Internetowy kantor wymiany walut amronet.pl to najbardziej znany serwis tego typu w naszym kraju, ale bynajmniej nie jedyny. Jest to rynek w dość dużej mierze zatomizowany, co oznacza, że działa na nim spora liczba operatorów o bardzo różnym charakterze. Taki stan rzeczy sprawia, że mamy szeroki wachlarz wyboru, chociaż nie do końca jest to aż tak bardzo potrzebne.

Typowy kantor online to tak naprawdę typowa oferta bez większych fajerwerków w porównaniu z innymi podobnymi serwisami. Tym niemniej, w porównaniu z klasycznymi sposobami wymiany walut, wymiana walut online jest tak korzystna, że każdego roku z tej oferty korzysta już ponad 400 000 osób tylko w naszym kraju. Szacuje się też, że łączne obroty całego sektora zbliżają się już do poziomu 25 miliardów złotych. Jest to wartość zawrotna.

Zdecydowanie niższe koszty i znakomita wygoda

Jak w przypadku większości popularnych usług w sieci, wymiana pieniędzy przez Internet pojawiła się w sposób w pełni naturalny jako kolejna alternatywa dla kolejnej rzeczy do tej pory robionej w tak zwanym realu.

Do niedawna wymienialiśmy pieniądze tak, ja handlujemy innymi rzeczami, czyli szliśmy do sklepu czy lombardu i tam sprzedawaliśmy bądź kupowaliśmy rzeczy. Sklepikarz (kantor) zarabiał na niskich cenach skupu i wysokich cenach sprzedaży.

W świecie korporacji nikt oczywiście nie działa w ten sposób. Wymiana zachodzi w sposób giełdowy czyli bezpośrednio pomiędzy podmiotami posiadającymi różne waluty i chcącymi je wymienić. W ten sposób można uzyskać najlepsze kursy wymiany.

Zwykły śmiertelnik nie miał oczywiście dostępu do takich mechanizmów, ponieważ nie działał w odpowiednio wielkiej skali i zatrudnienie maklera do realizacji jego transakcji byłoby niepoważne. Internet sprawił, że możemy uzyskać niemal bezpośredni dostęp do systemu transakcyjnego, więc nie ma już realnych przeciwwskazań przeciwko samodzielnemu korzystaniu z takich systemów. Kantory internetowe pozwalają poczuć się niczym wielka korporacja czy bank i mieć równie niskie koszty.